۱۳۹۹ جمعه ۲۲ فروردين
ENGLISH
سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان
1398/11/21 دكتر اكبري: تحريم‌ها فرصت تأمين درآمدهاي پايدار براي كشور است
دكتر اكبري: تحريم‌ها فرصت تأمين درآمدهاي پايدار براي كشور است

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان، دكتر اكبري روز يكشنبه 20 بهمن در نشست خبري كه به مناسبت چهل و يكمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در محل سالن جلسات سازمان تشكيل شد ضمن تبريك ايام مبارك دهه فجر، اظهار داشت: استان اصفهان به عنوان يكي از استان‌هاي اصلي كشور همواره در بخش‌هاي مختلف پيشگام بوده است از جمله در تحقق پيروزي انقلاب، حماسه دفاع مقدس و پيشبرد اهداف كشور تا به امروز و مردم اصفهان روز سه‌شنبه نيز با حضور پرشور و باشكوه در راهپيمايي يوم‌الله 22 بهمن نشان خواهند داد علاوه بر پيشتازي در عرصه‌هاي علمي و اقتصادي همچنان در عرصه سياسي هم پيشتاز بوده و نقش‌آفريني خواهند كرد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان گفت: اصفهان بعد از تهران در تحقق اهداف اقتصادي جمهوري اسلامي موفق بوده و امروز هم اين وظيفه مهم را به دوش مي‌كشد تا جايي كه در بخش‌هايي نظير صنعت و كشاورزي رتبه اول تا سوم را داريم و اصفهان در بخش تأمين درآمدهاي مالياتي بعد از تهران رتبه دوم را دارد.

وي با اشاره به اينكه بودجه به 2 بخش جاري و تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي (عمراني) تقسيم مي‌شود، گفت: همواره دولت تلاش كرده 100 درصد بودجه جاري محقق شود، و در حوزه پروژه‌هاي مربوط به آب در اصفهان 100 درصد تخصيص گرفتيم و متوسط تخصيص استان در كل پروژه‌هاي عمراني به جز آب نزديك به 50 درصد محقق شده است.

دكتر اكبري در ادامه اين نشست با اشاره به ميزان تخصيص بودجه به پروژه‌هاي مهم استان، افزود: براي نمونه بودجه سد كوهرنگ 77 ميليارد تومان بوده كه دولت 80 ميليارد تومان براي سد و تونل كمك كرده است و علاوه بر اين بابت اجراي سد سوم كوهرنگ نيز 476 ميليارد به فولاد مباركه تضمين داده است.

وي در خصوص نحوه نظارت بر اجراي پروژه‌هاي عمراني در استان، عنوان كرد: نظارت فني پروژه‌هايي كه اعتبار آن توسط بودجه عمومي دولت تأمين مي‌شود بر عهده اين سازمان است و سعي مي‌شود دستورالعمل‌هاي فني درباره پروژه‌ها از جمله استاندارد بودن مصالح و منطبق بودن با آيين‌نامه‌هاي شوراي عالي فني رعايت شود، در كنار اين، نظارت مالي هم بر عهده ديوان محاسبات و سازمان بازرسي است.

دكتر اكبري در خصوص ميزان تحقق تعهد دولت به شهرداري اصفهان گفت: تعهدات دولت نسبت به شهرداري اصفهان طي دو سال اخير تا حد زيادي انجام شده است تا جايي كه شاهد آغاز عمليات اجراي خط 2 قطار شهري (مترو)بوديم و اميد است با تامين اعتبار صورت گرفته، خط دوم قطار شهري اصفهان طي چهار سال پايان يابد. دولت امسال به تعهدات خود در باره 600 ميليارد تومان اوراق اجراي طرح خط دوم قطار شهري اصفهان عمل مي‌كند و فاينانس (تامين منابع مالي) اين طرح انجام شده است.

 رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان گفت: با در نظر گرفتن تراز مالي، اگر درآمدهاي نفتي نباشد ماليات‌ها هرگز كفاف خرج ما را نمي‌دهد، مثلاً ما موظف بوديم در سال جاري 9 هزار و 200 ميليارد درآمدهاي مالياتي و غير مالياتي را به دولت بپردازيم كه تا دي‌ماه حدود 70 درصد عملكرد داشتيم لذا اينگونه نيست كه اصفهان، ماليات بيشتري بدهد و بودجه كمتري بگيرد.

دكتر اكبري تصريح كرد: ماليات شرط نجات كشور و فرار مالياتي خيانت به كشور و خون شهدا است تا جايي كه فرار و كتمان ماليات، عين اختلاس و خيانت به كشور و خون شهداست. دولت در اين زمينه به تعهدات خود عمل مي‌كند و تلاش مي‌كنيم اصفهان به تحقق مالياتي برسد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان با بيان اينكه اقدامات خوبي براي مقابله با فرار مالياتي توسط بخش‌هاي امنيتي، قضايي و مالياتي صورت گرفته و بر اساس هماهنگي با اداره ثبت اسناد، از اين پس، شركت‌ها با وكالت ثبت نمي‌شود، گفت: فرار مالياتي توسط كساني است كه خودشان را از ديد پرداخت‌هاي مالياتي پنهان كرده‌اند و آن‌ها عمدتاً توليدكننده نيستند. وي با بيان اينكه عمده فرار مالياتي استان در قالب شركت‌هاي كاغذي و صوري است كه ربطي به توليدكنندگان ندارد و بخش اعظم فرار مالياتي در بازارهاي كاري غيررسمي است افزود: وقتي فعاليت بازار، از طلاسازي گرفته تا آرايشگري، غيررسمي شود، در كمند پرداخت ماليات قرار نمي‌گيرد و در اين خصوص تحريم‌ها بايد فرصتي براي ما باشد تا خودمان را از وابستگي به درآمدهاي نفتي خلاص كنيم و درآمدهاي پايدار براي كشور تأمين كنيم كه پرداخت ماليات، يكي از بهترين روش‌هاي تامين درآمد پايدار براي كشورهاست. رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي اصفهان با تاكيد براينكه اگر ما 2 سال در برابر تحريم‌هاي امريكا مقاومت كنيم، توطئه آن كشور خنثي مي‌شود، گفت: براي اين كار بايد از خودمان شروع كرده، هزينه‌هاي بي‌دليل را كاهش دهيم و املاك مازاد دولتي را بفروشيم.

دكتر اكبري در خصوص وضعيت نيروي انساني در ادارات استان گفت: آموزش‌و پرورش استان اصفهان به دليل مهاجرت‌پذيري اصفهان از جمله دستگاه‌هايي است كه با كمبود نيرو مواجه است و يكي از راهكارها اين است كه نيروها از حوزه ستادي به سمت آموزشي سوق داده شوند و به اين طريق تا حدودي مشكلات حل مي‌شود البته باز هم مشكل‌ خواهيم داشت اما در ساير دستگاه‌ها بعضاً نيروي مازاد هم داريم. رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان در اين خصوص افزود: در تلاش هستيم تا سند توسعه منابع انساني براي دستگاه‌هاي اجرايي استان تا پايان سال تدوين و تصويب شده و وضعيت نيروي انساني و ميزان نياز دستگاه‌ها به نيروي انساني مشخص شود.

وي در مورد آخرين وضعيت مطالعات آمايش استان تصريح كرد: سند اجرايي آمايش تهيه شده كه تا پايان سال اين سند به تصويب شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان و شوراي آمايش سازمان برنامه و بودجه كشور خواهد رسيد. در اين سند استان اصفهان به 7 منطقه تقسيم شده و در هر منطقه پيشران‌ها و پروژه‌هايي كه منجر به رشد و توسعه و ايجاد اشتغال در آن مناطق مي‌شود، احصا شده و در سال 99 تمام تلاش ما روي پيشران‌هاي توسعه مناطق و پروژه‌هاي پيشراني است كه در سند آمايش به تصويب رسيده است.

دكتر اكبري در خصوص واگذاري طرح‌ها و پروژه‌هاي استان به بخش خصوصي گفت: استان اصفهان در تبصره 19 كه مربوط به واگذاري پروژه‌هاي نيمه‌تمام به بخش خصوصي است موفق عمل كرده از جمله: تصفيه‌خانه نجف‌آباد، ورزشگاه‌ها و آب‌رساني به 14 شهرستان. دستگاه‌هايي مثل آبفا، ورزش و جوانان، آموزش‌وپرورش، ميراث فرهنگي و آب منطقه‌اي نيز از دستگاه‌هايي هستند كه در تبصره 19 عملكرد خوبي داشته‌اند.

وي در خصوص وضعيت تحقق منابع درآمدي و جبران كسري بودجه، گفت: درآمدهاي دولت از سه محل درآمدهاي عمومي كه مهمترين آن ماليات است، واگذاري دارايي‌هاي سرمايه‌اي كه مهمترين آن نفت است و دارايي‌هاي مالي از محل افزايش اوراق و فروش املاك مازاد است، يكي از راه‌هاي تأمين اعتبار پروژه‌هاي نيمه تمام، فروش املاك بي استفاده و مازاد دولت است كه مي‌تواند به درآمدها كمك كند، هزينه هاي بي‌دليل هم بايد كاهش پيدا كند .

تعداد بازدید: 76
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اصفهان   ميباشد.
Powered by DorsaPortal