۱۳۹۹ جمعه ۳ بهمن
ENGLISH
سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان
1399/10/04 سومین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان اصفهان در سال 1399
سومین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان اصفهان در سال 1399

تاکید بر اجرایی نمودن طرح های اقتصادی و اشتغال زا منطبق با اسناد توسعه و آمایش استان

سومین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان اصفهان در سال 1399 به ریاست دکتر رضایی استاندار، و با حضور اعضاء، به صورت مجازی راس ساعت 9 صبح روز یکشنبه مورخ 1399/9/23 در محل استانداری برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای صفاری پور مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی با قرائت دستور کار جلسه به معرفی دو صاحب‌نظر از سوی دانشگاه اصفهان جهت حضور در جلسات کارگروه حسب بند (ب) ماده 5 آیین‌نامه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اشاره نمودند. سپس دکتر رضایی استاندار اصفهان ضمن گرامیداشت هفته پژوهش بر ارائه گزارش عملکرد در پایگاه های اطلاع رسانی و تمرکز مدیریت استان بر اجرایی نمودن برنامه‌ها و طرح‌های اقتصادی و اشتغال زا و پرهیز از اختلافات بین دستگاهی تاکید نمودند. در ادامه گزارش فنی و نظارتی از اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری استان توسط مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه شد. در این گزارش عنوان گردید که گروه کاری اشتغال به منظور دستیابی به توسعه متوازن استان، توزیع اعتبارات اشتغال پایدار را براساس شاخص‌های جمعیت، نرخ بیکاری و مناطق محروم در دستور کار قرار داد تا سهم دستگاه‌های اجرایی و شهرستان‌ها از این اعتبارات به ‌صورت هدفمند و قانونی تعیین شود.

بر همین اساس و ابلاغ اعتبارات به استان تعداد 3971 طرح با اشتغال 6603 نفر و مبلغ 266,469,3میلیون ریال از تسهیلات مذکور منتفع گردیده‌اند. در راستای نظارت بر حسن اجرای طرح های دریافت کننده تسهیلات، کمیته نظارت با تشکیل 5 جلسه در استان و 48 جلسه در شهرستان‌ها بر 1324 طرح نظارت نموده که 34 طرح را به دلیل انحراف از طرح مصوب تبدیل دین به حال نموده است. در همین راستا مشکلات و پیشنهادات لازم ارائه و مورد بحث قرار گرفت.

در ادامه گزارش بررسی وضعیت اراضی صنعتی و شهرک‌های صنعتی شهرستان اصفهان (شهرک صنعتی هرند و...) توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارائه گردید. در این گزارش اشاره گردید که شهرستان اصفهان تا پایان سال 1398 دارای 10341 هکتار اراضی با کاربری صنعتی است که حدود 4159 هکتار آن در قالب 19 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب (دولتی و خصوصی) است و 6182 هکتار به صورت واگذاری پراکنده می باشد که در قالب 9827 جواز تاسیس 9528 هکتار ازاین اراضی واگذار شده است. تنها 3915 واحد در مساحت 4650 هکتاری (49 درصد از واگذاری ها) موفق به اخذ پروانه بهره برداری شده‌اند. کمتر از 4 درصد از عرصه واگذار شده (341 هکتار) مشمول طرح‌های دارای پیشرفت فیزیکی بین 20 تا 99 درصد می باشند و 4473 هکتار از این اراضی (47درصد از واگذاری‌ها) در قالب 5571 طرح با پیشرفت فیزیکی زیر 20 درصد به حالت راکد می باشند. از مجموع اراضی صنعتی شهرستان بر اساس اطلاعات ارائه شده شرکت شهرکهای صنعتی استان، 4159 هکتار در قالب 19 شهرک و ناحیه صنعتی دولتی و خصوصی قرار دارند که 3016 هکتار آن قابل واگذاری بوده و 2147 هکتار تا پایان سال 1398 واگذار شده است و در حال حاضر 869 هکتار زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی باقیمانده است. سپس وضعیت شهرک های صنعتی هرند و سگزی به عنوان نمونه مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و پیرامون آن بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.

دستورکار سوم جلسه بررسی پیشنهاد معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری در خصوص تشکیل گروه‌کاری «نوآوری و توسعه معادن و صنایع معدنی استان» بود که دکتر قاضی‌عسگر معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با اشاره به توانمندی علمی دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی اصفهان و لزوم نوسازی و افزایش بهره‌وری فعالیت معدنی در استان بر تشکیل این گروه کاری برای ارائه مشاوره علمی و اجرایی در فرآیندهای تصمیم‌سازی اقتصادی استان تاکید نمودند. سازمان صنعت، معدن و تجارت و یکی از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این خصوص اظهارنظر نمودند.

در پایان مصوبات لازم در خصوص دستور کارهای مطرح شده اخذ و مقرر گردید توسط دبیرخانه کارگروه به نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ارجاع گردد.

تعداد بازدید: 278
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان   میباشد.
Powered by DorsaPortal