۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۷ آذر
ENGLISH
سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان
1400/08/04 تأکید رئیس سازمان بر اهمیت تولید داده‌های مناسب در برنامه‌ریزی
تأکید رئیس سازمان بر اهمیت تولید داده‌های مناسب در برنامه‌ریزی

دکتر نعمت‌الله اکبری، روز دوشنبه در یک نشست خبری که به مناسبت اول آبان روز آمار و برنامه‌ریزی با حضور خبرنگاران برگزار شد اظهار داشت: شعار امسال روز آمار و برنامه‌ریزی، «ورود به قرن جدید با حکمرانی داده‌ها در نظام آماری نوین» می‌باشد و در این زمینه یکی از ارکان حکمرانی خوب، دسترسی شفاف به داده‌ها است. اکبری خاطرنشان کرد: فرایند برنامه‌ریزی از آمار آغاز می‌شود، بعد از آن به برنامه تبدیل می‌شود و بر اساس این 2 قسمت بودجه تدوین می‌شود؛ اما آن قدری که به بودجه و گرفتن آن توجه داریم به 2 بخش برنامه و آمار عنایت نداریم. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان گفت: وقتی یک کشور تولید داده‌های مناسب را انجام داده باشد برنامه درست تدوین می‌کند و این برنامه درست بودجه را کارآمد می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان ادامه داد: وقتی تاکیدمان بر دسترسی به داده‌ها است، قبل از آن نیازمند تولید و ذخیره داده‌ها هستیم تا داده‌ها در دسترس همگان قرار گیرد وی بیان‌ داشت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، معاونتی به‌نام آمار و اطلاعات دارد که بصورت مستمر جهت جمع‌‌آوری داده‌های مختلف اقدام می‌کند.

وی اجرای صحیح هر برنامه در کشور را منوط به داشتن داده‌های لازم دانست و افزود: برای داشتن یک دولت الکترونیک و شهر هوشمند باید پیش نیازهای اولیه آن را که ثبت مبناست، اجرایی کنیم. دکتر اکبری در باره مفهوم "ثبت مبنا" گفت: در حال حاضر تمام آمارها ثبت می‌شود اما مبنای دستورالعمل‌ها و اجرای برنامه‌ها قرار نمی‌گیرد.

دکتر اکبری با اشاره به اینکه سالهاست بدنبال ثبت مبنا در داده‌های آماری هستیم اما هیچگاه به اجرا درنیامده است، افزود: مشکل امروز ما این است که میکروداده‌های آماری وجود ندارد بعنوان مثال از نرخ بیکاری آگاهیم اما نمی‌دانیم بالاترین نرخ آن در چه رَسته شُغلی، سنی، جنسی و غیره است و از ریز آمار بی‌اطلاع هستیم.

وی با تاکید به ضرورت افزایش سواد آماری رسانه‌ها و مسوولان برای انتشار صحیح و صائب داده‌های خود یادآور شد: در سال‌های گذشته، فاصله زمانی آمارگیری ده ساله بود که در 2 دولت قبل به پنج سال کاهش یافت و آخرین سرشماری را در سال 1395 انجام دادیم اما امسال سرشماری فقط بصورت پایلوت در 5 استان از جمله در بخشی از شمال شهر کاشان برای تعداد 14 هزار خانوار ساکن در این شهرستان به اجرا درمی‌آید.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان از همکاری نکردن برخی از مردم با ماموران سرشماری بخاطر اطمینان نداشتن و نبود آگاهی لازم خبر داد و تصریح کرد: همزمانی اجرای طرح سرشماری با طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی و ماشین‌های لوکس باعث شده است تا همکاری با ماموران سرشماری کاهش یابد در صورتی که هیچیک از اطلاعات شهروندان بدون کسب اجازه آنها در اختیار هیچ نهادی حتی دستگاه قضایی هم قرار نمی‌گیرد.

دکتر اکبری با بیان اینکه بمنظور اجرای طرح سرشماری نیاز به الزام قانونی داریم، گفت: در زمان حاضر اگر یک واحد صنعتی خوداظهاری مالیاتی اداره امور مالیاتی را تکمیل نکند، کد تجاریش باطل می‌شود به همین دلیل هم تمام واحدهای صنایع ناگزیرند در این امر مشارکت داشته باشند در صورتی که جهت انجام طرح‌های آماری، همکاری لازم را انجام نمی‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: اصفهان نقش'مهمی در اقتصاد کشور دارد و بالغ بر 17 هزار میلیارد تومان ارزش افزوده این استان است، در حالی که در بودجه عمرانی کشور رُتبه دهم را دارد.

وی عنوان کرد: میکرو داده‌ها در استان منتشر نمی‌شود و در این بخش به مشکل بر می‌خوریم و از سمتی اختلافات آماری نیز وجود دارد اما در این قسمت مرکز آمار مرجع استناد است. اکبری یادآور شد: مردم باید بدانند اولین ضرر عدم اعلام آمار و اطلاعات برای خودشان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان با اشاره به موضوع ریزش مشاغل در ماه‌های اخیر اظهار کرد: بیش‌ترین ریزش مشاغل در بخش خدمات و کم‌ترین در بخش کشاورزی و صنعت است و امیدواریم با انجام کامل واکسیناسیون، بخش خدمات به جایگاه اصلی خود در اقتصاد استان بازگردد چون بیش‌ترین ارزش افزوده استان مربوط به این بخش است.

همچنین در ادامه این نشست محمدرضا لعلی معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان اظهار داشت: در این معاونت 4 گروه حساب‌های منطقه‌ای و محاسبات قیمت، آمارهای ثبتی، پردازش و فرابری داده‌ها، اجرای طرح‌های آماری و سرشماری‌ها و نقشه و اطلاعات مکانی مشغول به کار هستند. لعلی اظهار داشت: در سال‌های گذشته تلاش‌ کرده‌ایم سامانی به آمارها بدهیم و روند ثبت‌ داده‌ها را به شرکت‌ها آموزش دادیم.

وی با اشاره به موضوع داده‌های مکانی توضیح داد: در بحث داده‌های مکانی معتقدیم تمام دستگاه‌های اجرایی نیاز است داده‌هایشان را به‌صورت مکانی ثبت کنند یعنی داده‌های آنها مکان‌مند شده و به نقطه جغرافیایی متصل شود و بر همین اساس چند سال است نظام آماری از سمت روش‌های سنتی به سمت گردآوری ثبتی پیش می‌رود. لعلی تاکید کرد: تمام تلاش این بوده که بر اساس اصول اولیه سرعت، دقت، شفافیت و حفظ محرمانگی، داده‌ها را منتشر کنیم.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان یادآور شد: «سامانه‌ آمار و اطلاعات استان» نیز طراحی شده و بخش عمده آمار در این سامانه منتشر می‌شود و یکی از قابلیت‌های آن مکان‌مند نمودن بخشی از داده‌ها است که تکمیل این اقدام مستلزم تلاش و همکاری سایر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط می‌باشد.

وی با اشاره به موضوع سرشماری توضیح داد: سرشماری‌ها 10 سال یکبار انجام می‌شد و در 2 دولت قبل این عدد 5 سال یکبار شده و آخرین سرشماری در سال 1395 ترکیبی از الکترونیکی و میدانی بود؛ در آن زمان حدود 44 درصد مشارکت اینترنتی داشتند که نسبت قابل قبول بود اما سرشماری‌های آتی‌مان به صورت میدانی نیست و به‌صورت سرشماری‌های ثبتی مبنا خواهد بود. لعلی افزود: برای آسیب شناسی سرشماری آتی 5 استان از جمله اصفهان به‌طور نمونه انتخاب شدند و بخش‌هایی از این استان‌ها به‌صورت سنتی سرشماری خواهند شد؛ در اصفهان در بخشی از شمال شهر کاشان این سرشماری از اول تا بیستم آبان انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: اطلاعات خانوارها محرمانه است و به هیچ شخص و مراجع قضایی داده نمی‌شود و حتی مراجع قضایی حق استناد به آن‌ها را ندارد. لعلی عنوان کرد: در اجرای این فرایند داده‌های جمع‌آوری شده با داده‌های ثبت شده در پایگاه‌هایمان منطبق می‌شود و متوجه می‌شویم تا چه حد می‌توان به آمار پایگاه‌ها اطمینان کرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان خبر داد: مصوبه شورای عالی آمار این است که در سال 1405 تمام اطلاعات را از پایگاه‌های داده بدست بیاوریم و سرشماری سنتی صورت نگیرد.

وی گفت: برای اینکه به داده‌های ثبتی مبنا برسیم باید چند نکته را رعایت کنیم؛ اول اینکه وظیفه دستگاه‌ها در ثبت آمار مشخص شود، پس از آن فرایند ثبت و انتشار داده‌ها است. لعلی توضیح داد: نیاز است که کد ملی با سامانه‌ها منطبق شود و صحت‌سنجی صورت بگیرد مثلاً در این خصوص یکی از معضلات آموزش و پرورش این است که دانش‌آموزان در ناحیه محل سکونت ثبت‌نام کنند اما اگر کد پستی در تمامی سامانه‌ها ثبت شود نیازی به اجاره‌نامه و... برای اثبات محل سکونت نخواهد بود. لعلی خاطرنشان کرد: کد سوم کد اقتصادی و کسب‌وکار است؛ و تا زمانی که این سه کد با سازمان‌های اجرایی منطبق نشود و به تمام داده‌های منتشر شده الصاق نگردد بحث دولت الکترونیک اجرایی نخواهد شد. معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان همچنین  عنوان کرد: یکی از ایراداتی که در این زمینه وجود دارد این است که قانون مرکز آمار ایران مصوب سال 1353 است و این قانون با نظام آماری نوین متناسب نیست.

وی افزود: بحثی به‌نام اشتغال رسمی و غیر رسمی نیز مطرح است و در این زمینه توضیح داد: تفاوت‌ این 2 بخش در این است که فعالان رسمی به‌دلیل فرارهای مالیاتی و... ترجیح می‌دهند فعالیت‌شان را به‌طور رسمی پیش نبرند اما دستمزد می‌‌دهند و ارزش افزوده ایجاد می‌کنند و همیشه چالش‌هایی برای این موضوع وجود داشته است. وی خاطرنشان کرد: از سال 1398 تا به الآن مرکز آمار ایران توانسته برآوردی از کل شاغلین کشور داشته باشد و طبق این آمار 58 درصد مشغول فعالیت در بخش غیر رسمی و 42 درصد در بخش رسمی هستند و این اعداد یک هشدار است و معتقدم 58 درصد از شاغلان فرار مالیاتی دارند. لعلی خبر داد: طبق آمار کشوری 77 درصد بخش کشاورزی، 65 درصد بخش صنعت و 47 درصد بخش خدمات در قسمت مشاغل غیررسمی در حال فعالیت‌ هستند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در اصفهان حدود 52 درصد مشاغل در بخش رسمی و 48 درصد در بخش غیر رسمی فعالیت می‌کنند اما در برخی استان‌ها حدود 70 درصد در بخش غیر رسمی مشغول می‌باشند.

وی در انتها با اشاره به اینکه در بازه زمانی 5 ساله تا سال 1398 توانستیم نرخ بیکاری شهرستان‌های استان را محاسبه کنیم بیان کرد: بیش‌ترین نرخ بیکاری در سال 1398 به ترتیب مربوط به شهرستان‌های لنجان، اصفهان و خمینی‌شهر و کم‌ترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به شهرستان‌های برخوار، تیران و چادگان بوده است.

تعداد بازدید: 323
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان   میباشد.
Powered by DorsaPortal