۱۴۰۰ يکشنبه ۱۰ مرداد
ENGLISH
سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان
1400/02/30 رونمایی از اسناد توسعه مناطق هفتگانه برنامه‌ریزی استان اصفهان
رونمایی از اسناد توسعه مناطق هفتگانه برنامه‌ریزی استان اصفهان

دکتر نعمت الله اکبری رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان روز پنجشنبه 30 اردیبهشت در یکصد و دومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان تشکیل شد، گزارش جامعی در خصوص نحوه انجام مطالعات «الگوی توسعه مناطق برنامه‌ریزی استان اصفهان» و تعیین پیشران های توسعه در مناطق هفتگانه استان ارائه کرد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان، در ابتدای این نشست که با حضور دکتر مهاجر معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، دکتر قاضی عسکر معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و سایر اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان تشکیل شد، از اسناد توسعه مناطق هفتگانه استان رونمایی شد.

دکتر اکبری در تشریح چگونگی تدوین این اسناد اظهار داشت: وسعت زیاد و تعدد شهرستان‌های استان و وجود برخی نابرابری‌ها و عدم تعاد‌ل‌ها در سطح سرزمین، سازمان مدیریت و برنامه-ریزی استان را بر آن داشت تا به منظور استفاده از تمامی قابلیتها و مزیتهای سرزمینی در پیشبرد روندهای توسعه متوازن استان، به ارائه الگویی برای شناخت و برنامه‌ریزی در قالب برنامه‌ریزی منطقه‌ای در استان اصفهان اقدام نماید که این الگو تحت عنوان «الگوی توسعه مناطق برنامه‌ریزی استان اصفهان» در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان به تصویب رسید. بر اساس این الگو کل استان بر اساس شرایط طبیعی، انسانی، سیاسی و اقتصادی به 7 منطقه برنامه‌ریزی تقسیم گردید. هدف این الگو تغییر روند تمرکزگرایی و تسلط رویه برنامه‌ریزی از بالا به پایین از یک سو و کاهش «رویکرد بخشی» در برنامه‌ریزی‌ها با انطباق مطالعات طرح‌های فرادست به ویژه اسناد توسعه شهرستانی و آمایش استان بر واقعیتهای پنهان منطقه‌ای و همراه کردن مسئولان، نهادهای مدنی و ذینفعان بخش‌های مختلف هر منطقه در فرآیندهای برنامه‌ریزی و اجرای برنامه بر مبنای «برنامه‌ریزی با مردم» است. تدوین این اسناد در پایان سال 1399 به مراحل نهایی خود رسید.

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان در ادامه گفت: بر اساس این مطالعات، تعداد 211 پیشران توسعه در مناطق هفتگانه برنامه‌ریزی استان در محورهای مختلف شناسایی شده که برخی صرفاً حاکمیتی، برخی مشارکتی و نیازمند مشارکت بخش عمومی و خصوصی و تعدادی نیز صرفاً خصوصی است و انتظار می‌رود دولت با اجرای نقش تسهیلگری زمینه مساعدی را برای اجرایی شدن این پروژه‌های پیشران در افق 1404 فراهم کند. دکتر اکبری تاکید کرد: دولت باید بیش از پیش از تصدی‌گری کناره گرفته و نقش تسهیلگر را در این زمینه ایفاء نماید و بر این اساس با توجه به ابلاغ این اسناد به دستگاه‌های اجرایی استان، فرمانداری‌ها و بخش خصوصی مقرر شده است فرماندار و مقامات محلی در هر منطقه بطور مستمر پیگیر اجرایی شدن این پیشرانها بوده و دستگاه‌های اجرایی استان نیز طرح‌ها و پروژه‌های اجرایی خود را با پیشران‌های تعیین شده در هر منطقه هماهنگ کنند.

 

در پایان این گزارش، دکتر مهاجر معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ضمن تقدیر از مطالعات انجام شده، بر اهمیت توجه بیشتر به بخش خصوصی برای حل مشکلات اقتصاد کشور تأکید کرد.

تعداد بازدید: 497
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان   میباشد.
Powered by DorsaPortal